آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده  که قصد داشته باشید هرچه سریعتر خانه را ترک کنید و وقت کمی برای شارژ  تلفن همراه خود داشته باشید؟ در این مواقع یک راه برای افزایش سرعت شارژ تلفن همراه وجود دارد و راه حل این است که تلفن همراه خود را قبل از شارژ کردن در حالت پرواز (flight mode) قرار دهید.

قرار دادن تلفن همراه در حالت پرواز، از ورود امواج وایرلس به آن جلوگیری می‌کند. بنابراین اگر شما امکان تماس گرفتن، استفاده از اینترنت یا سیستم GPS یا هر سیستمی که نیازمند این امواج است، را نداشته باشید، مسلماً تلفن همراه شما با سرعت بیشتری شارژ خواهد شد. اما این افزایش سرعت در چه حدی است؟untitled

برای اینکه اطلاعاتی سرانگشتی از این مقدار افزایش سرعت بدست بیاید، به عنوان نمونه تلفن همراه iPhone موردبررسی قرار گرفته است. شارژ این گوشی در حالت عادی و غیرپرواز از $1$ درصد به $25$ درصد، به مدت $21$ دقیقه زمان نیاز دارد و رسیدن به شارژ $50$ و $95$ درصد نیز به ترتیب به مدت $45$ و $1$ ساعت و $32$ دقیقه زمان بر است. این در حالی است که در حالت پرواز، رسیدن به شارژ $25$، $50$ و $95$ درصد به ترتیب به مدت $18$، $43$ و $1$ ساعت و $29$ دقیقه زمان بر است. طبق این اطلاعات مشخص است که کاهش زمان شارژ تقریباً در حد $3$ دقیقه است. بنابراین قرار دادن تلفن همراه در حالت پرواز مسلماً زمان شارژ را کاهش می‌دهد اما این میزان افزایش سرعت شارژ در حدی نیست که بتوان تغییرات را به طور ملموس حس کرد.

اما در شبکه های اجتماعی با شایعه های زیادی در زمینه باتری رو به رو می شویم. از جمله این شایعه ها این است که شارژ تلفن همراه در حالت پرواز، سرعت شارژ را به میزان خیلی زیادی و حتی تا 3 برابر سرعت شارژ در حالت غیرپرواز افزایش می‌دهد که مشخص است که چنین خبرهایی پایه و اساس علمی ندارد و صحیح نیست.

 

لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر به مرجع 1 و مرجع 2 مراجعه فرمایید.