با پیشرفت روز افزون وسایل برقی همراه مانند تبلت ها و تلفن های همراه در کلیه زمینه ها از جمله پردازشگر، صفحه نمایش و…شاید تنها قسمتی که فقط تغییر شکل ظاهری پیدا می کند شارژر باتری باشد. هنوز کاربران وسایل برقی همراه باید به یک شارژر دسترسی داشته باشند و با وصل کردن آن به وسیله خود منتظر شارژ دوباره دستگاه خود باشند. این در حالیست که تکنولوژی شارژ بی سیم با هدف آسان سازی هرچه بیشتر فرآیند شارژ به صحنه آمده است. با استفاده از این تکنولوژی می توانید وسیله برقی همراه خود را بالای تخت خواب یا روی میز کار خود قرار دهید و چند ساعت بعد شارژ شده تحویل بگیرید.

Wireless-Charging-Expectations

 

در ابتدا شاید با شنیدن عبارت “شارژر بی سیم” این فکر به ذهن انسان خطور کند که یک تکنولوژی بسیار جدید و پیچیده در شارژرهای بی سیم قرار دارد. جالب است بدانید که اولین بار نیکولای تسلا در سال $1899$  امکان انتقال انرژی الکتریکی بدون نیاز به سیم را مطرح کرد که این ایده او ریشه در قوانین حاکم بر موتور های الکتریکی القایی داشت که در سال $1887$ ساخته بود. بر مبنای قوانین حاکم بر میدان الکترومغناطیسی، انتقال توان از طریق میدان الکترومغناطیسی بین دو سیم پیچ امکان پذیر می شود.

بر این اساس اگر دو سیم پیچ در فاصله معینی از یکدیگر قرار گیرند با اعمال جریان الکتریکی متناوب در یکی از سیم پیچ ها (سیم پیچ فرستنده) میدان الکترومغناطیسی اطراف سیم پیچ اول به وجود می آید که این میدان الکترو مغناطیسی سیم پیچ دوم (سیم پیچ گیرنده) را نیز در بر گرفته و باعث ایجاد جریان الکتریکی در سیم پیچ دوم می شود.
پس اصول کار شارژرهای بی سیم بر مبنای قوانین الکترومغناطیس است. شارژرهای بی سیم در واقع مجموعه ای از سیم پیچ های فرستنده هستند که در اطراف خود یک میدان مغناطیسی ایجاد می کنند حال هر وسیله الکتریکی قابل حملی که درونش سیم پیچ دریافت کننده تعبیه شده امکان بهره برداری از این میدان الکترو مغناطیسی را دارد و می تواند باتری خود را شارژ نماید. تصویر زیر مراحل کار یک شارژر بی سیم را نشان می دهد.

 

نحوه عملکرد شارژر بی سیم

نحوه عملکرد شارژر بی سیم

اما آیا دستگاه هایی که سیم پیچ گیرنده درونشان تعبیه نشده کلا از تکنولوژی شارژ بی سیم بی بهره خواهند بود؟

خوشبختانه جواب این سوال خیر است!

هم اکنون سیم پیچ های گیرنده با ضخامتی کم به صورت یک برچسب طراحی شده اند که با استفاده ازاین برچسب در تلفن همراه خود (یا دیگر وسایل برقی همراه) امکان استفاده از شارژرهای بی سیم برای آن وسیله ایجاد می شود. برای اینکه تنوع شارژرها و برچسبها مشکل ساز نشود یک استاندارد جهانی برای سیستم های شارژ بی سیم معرفی شده است که محدودیت هایی را برای یکپارچه سازی آن ها ایجاد می کند. این استاندارد که Qi (بخوانید “چی”، برگرفته از عبارتی چینی به معنای انرژی طبیعی) نام دارد برای سیستم های شارژ بی سیم تا فاصله 4 سانتی متری امکان انتقال توان را محیا می سازد.

برچسب شارژ بی سیم

برچسب شارژ بی سیم

 

برای اطلاعات بیشتر به مرجع یک ومرجع دو مراجعه نمایید.