امروزه باتری‌های لیتیومی جزو لاینفک زندگی روزمره شده‌اند. هرکس که دارای موبایل، تبلت، لپ‌تاپ یا وسایل الکترونیکی دیگر است،  به طور حتم با این نوع از باتری‌ها سروکار دارد. اهمیت باتری‌های لیتیومی در سبک‌بودن آنهاست که باعث شده در چنین ابزارهای الکترونیکی به طور وسیع مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به گره‌خوردن زندگی روزمره با چنین وسایلی، مصرف باتری در این گونه ابزارها زیاد است و مصرف زیاد به منزله‌ی اتمام طول عمر و نتیجتا خراب شدن باتری است. به همین دلیل، اهمیت طول عمر باتری برای همگان شناخته شده‌است. هرکس که وسیله‌ی الکترونیکی خود را  بیش از یکی دو سال به همراه دارد، متوجه می‌شود که شارژ باتری مانند روزهای اول برای مصارف شخصی کافی نیست و کاهش شارژ باتری، برابر است با کاهش ظرفیت آن.

پدیده‌ی کاهش ظرفیت یک پدیده‌ی طبیعی است. حتی اگر از باتری استفاده هم نشود، ظرفیت آن کاهش پیدا می‌کند زیرا درون باتری مواد شیمیایی قرار دارد که در حالت عادی هم به فعالیت‌های شیمیایی خود ادامه می‌دهند. اما باید دقت کرد که با مراقبت از باتری، می‌توان طول عمر سیکلی و در نتیجه طول عمر تقویمی آنرا افزایش داد .
رعایت مواردی که در ادامه آورده شده، باعث افزایش  طول عمر باتری می‌شود. البته دقت شود مواردی که بیان می‌شود، خاص باتری لیتیومی بوده و برخی از موارد آن در مورد باتری‌های دیگر کاملاً متفاوت است.

1. نگهداری باتری در دمای اتاق

حرارت بدون شک مهمترین عامل تخریب باتری لیتیومی است. مخصوصاً اگر باتری کاملاً شارژ باشد، فعالیت‌های تخریبی مواد درون آن به شدت افزایش می‌یابد. این امر سبب می‌شود که باتری سریعتر از آنچه که باید، تخریب شود. بنابراین بدترین حالت ممکن برای تخریب باتری آن است که باتری در حال شارژ و در دمای بالا قرار گرفته‌باشد. به‌عنوان مثال اگر از شارژرهای فندکی مخصوص خودرو برای شارژ استفاده شود، و چنانچه هوای درون ماشین بسیار گرم باشد یا اینکه باتری در معرض مستقیم نور خورشید قرار گرفته باشد، مکانیزم‌های تخریبی باتری به شدت فعال شده و عمر باتری به شدت کاهش می‌یابد.

بهترین دما برای نگهداری باتری، دمای اتاق بوده که معمولاً دمایی بین 20 تا 25 درجه‌ی سلسیوس است. همواره هنگام شارژ، باتری‌ها گرم می‌شوند زیرا فرآیند شارژ باتری، یک فرآیند گرمازاست. لذا بهتر است هنگام شارژ دقت شود باتری در محیط نسبتاً خنکی قرار داشته باشد.

2. به جای خرید باتری یدک، بهتر است یک باتری با ظرفیت بالا خریداری شود

با توجه به ماهیت شیمیایی ساختار داخلی، باتری‌ها چه استفاده بشوند و چه بدون استفاده انبارداری شوند، به مرور زمان خراب می‌شوند. بنابراین چنانچه برای وسیله‌ی الکترونیکی خود یک باتری یدک خریداری کنید و آنرا نگهداری کنید، عمر آن باتری هم
تقریباً همزمان با باتری اصلی تمام خواهد شد و نتیجتاً باتری یدک پاسخگوی نیاز شما نخواهد شد. اما چنانچه باتری خریداری شده، دارای ظرفیت بالاتری باشد، احتمالا طول عمر بیشتری خواهد داشت. بنابراین هنگام خرید باتری جدید، همواره به تاریخ ساخت آن دقت شود و از فروشنده بخواهید که تاریخ تولید باتری، جدیدترین تاریخ تولید باشد.

3. سعی کنید باتری به طور جزئی دشارژ شود تا به‌طور کامل

برخلاف باتری‌های نیکل-کادمیوم، باتری‌های لیتیومی دارای اثر حافظه‌ی بسیار کمی هستند. این بدان معنی است که با شارژ و دشارژ جزئی، ظرفیت آنها کاهش نمی‌یابد و نیازی نیست که بعد از هر چند بار شارژ و دشارژ، باتری به طور کامل دشارژ شود. در حقیقت، در مورد باتری‌های لیتیومی بهتر است به‌طور جزئی دشارژ شوند تا به طور کامل.

البته متخصصان باتری عقیده دارند که در مورد باتری‌های لیتیومی یک خاصیت دیگری به نام «حافظه‌ی دیجیتالی شارژ» وجود دارد.
این خاصیت ربطی به خود باتری ندارد بلکه اگر باتری لیتیومی دائماً به طور جزئی شارژ و دشارژ شود، سنسورهای دستگاهی که باتری در آن قرار گرفته دارای خطای محاسباتی می‌شوند و ظرفیت باتری را اشتباه تخمین می‌زنند. لذا در مورد باتری‌های لیتیومی نیز پیشنهاد می‌شود که هر از چندگاهی یک بار اجازه داده شود تا باتری به طور کامل تخلیه شود.

4. پرهیز از تخلیه‌ی بیش از حد

چنانچه ولتاژ باتری لیتیومی به زیر $2.5$ ولت برسد، یک مدار ایمنی که درون باتری جاسازی می‌شود فعال شده و مانع از شارژ آن می‌شود. بنابراین شارژر دستگاه اصلی دیگر قادر به شارژ آن نخواهد بود و اینگونه به نظر می‌آید که باتری به طور کامل از کار افتاده‌است. شارژ این باتری‌ها صرفاً با استفاده از دستگاه‌های شارژی مخصوص میسر می‌شود.

همچنین باید از شارژ مجدد یک باتری لیتیومی در حالت تخلیه‌ی کامل به مدت بسیار زیاد (مثلاً چندین ماه) انبارداری شده‌است، پرهیز نمود زیرا ممکن است سیستم ایمنی درون آن غیرفعال شده‌باشد و در صورت بروز خطر هنگام شارژ، عمل نکرده و باتری منفجر شود.

5. هنگام انبارداری، ظرفیت باتری را در حد 40 درصد نگه‌دارید

اگر تاکنون برای وسیله‌ی الکترونیکی خود نظیر لپ‌تاپ یک باتری جدید خریده باشید، همواره متوجه می‌شوید که ظرفیت باتری‌های جدید هیچگاه به اندازه‌ی باتری اولیه که از ابتدا توسط کارخانه روی لپ‌تاپ قرار داشته، نیست. دلیل این امر آن است که باتری‌هایی که در فروشگاه برای مدتی انبارداری می‌شوند، در حالت شارژ کامل قرار دارند. هنگامی که باتری در حالت شارژ کامل است، فرآیند اکسید شدن یون‌های لیتیوم در بیشترین نرخ خود قرار می‌گیرد. لذا نرخ تخریب باتری به بیشترین حد خود می‌رسد و چنانچه باتری مدت زیادی در این حالت باقی بماند، ظرفیت آن به شدت کاهش خواهد یافت.

همچنین چنانچه برای انبارداری، باتری کاملاً تخلیه شود، ممکن است مشکلی از کار افتادن کلید ایمنی که در بالا توضیح داده شد، رخ دهد. بهترین حالت برای انبارداری باتری‌های لیتیومی آن است که باتری را در حالت 40 درصد شارژ نگه داشته و برای آنکه نرخ واکنش‌های درونی آن نیز کاهش یابد، آنرا در یخچال نگهداری نمود. البته دقت شود قراردادن آن در فریزر می‌تواند به خراب شدن قطعات دیگر آن بیانجامد. لذا همان دمای یخچال برای نگهداری باتری‌های لیتیومی بهترین دماست.